První advetní neděli tradičně začínám přemýšlet o tom, co letos upeču za slavnostní dobroty. Ikdyž rád přidávám nové recepty a inspiraci například bezlepkové cukroví či pečiva z mrkve či ovesných vloček, úplně nejraději se ale držím klasiky a připravuji různorodé kousky podle osvědčených receptů své maminky. Několik jich zde popíši, ale jako takový malý časný vánoční dárek si pod tímto odkazem můžete stáhnout či vytisnout sbírku mých nejoblíbenějších receptů na vánoční cukrovíčko.

Ať už budete péct jeden druh či dvacet, pokud každou várku přicukrujete láskou a zalijete hřejivými úsměvy, garantuji, že polovina úspěchu bude zaručena.
Přeji krásné sváteční pečení!

 

klasické linecké

Základním těstem pro přípravu mnoha druhů je tak zvané linecké. Je to variace na klasické křehké těsto. Jde o poměr 3-2-1, kdy trojka znamená 300g hladké mouky, dvojka je 200g tuku a jednička 100g moučkového cukru do všeho přidejte jedno celé vejce.

Pro slavnostní, čajové či vánoční cukroví vypichované do malých tvarů je nejlepší tento recept: 210g hladké mouky, 140g másla, 70g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, jeden žloutek a trochu citrónové šťávy. Jsou-li vejce mrňavá dejte žloutky dva. Co se týče másla a různých tuků, náhražek a vylehčených margarinů, jsem pro klasické čisté máslo.

Základním pravidlem pro zadělávání je rychlé důkladné prohnětení surovin do jednolitého těsta, které je třeba nechat, nejlépe v mikroténovém sáčku nebo potravinové fólii nejméně dvě hodiny odležet.

Cukroví, které považuji za jedno z nejskvělejších dotvoříte tak, že z těsta stejnoměrně vyváleného vykrajujete plná a děravá kolečka či jiné tvary. Na pečená plná pak namáznete vrstvičku ostřejší, kyselejší marmelády nebo džemu a přitlačíte děravé kolečko předem pocukrované nebo potažené bílkovou polevou.

perníčky

 

Další klasikou na vánočním stole a dokonce i vánočním stromku jsou perníčky. Mám pro vás dobrý recept prověřený a pokud těsto dobře prohnětete a necháte do druhého dne v lednici odležet podaří se vám báječné hladké, mírně vypoulené perníčky, které pak zkrášlíte bílkovou polevou.

Na základní dávku perníčků budete potřebovat 500g hladké mouky, 100g ztuženého tuku Hera, 150g moučkového cukru, 100g medu, 3 žloutky a ještě jedno celé vejce, dvě lžičky koření do perníku. Pokud chcete mít perníčky tmavé pak ještě jednu lžíci kvalitního kakaa. Aby perníčky při pečení pěkně vyběhly neopomeňte promíchat do mouky jednu čajovou lžičku jedlé sody (10 g).

Je důležité vše dobře prohníst tak, aby na těstě nebyly šmouhy ani flíčky. Doporučuji nejprve vše sypké promíchat s moukou a teprve potom přidat rozehřátý tuk s medem a vejcem. Když toto těsto necháte do druhého dne uzrát, uvidíte jak se vám vše bude při rozvalování a pečení dařit. Pokud by se vám perníčky při pečení propadaly uprostřed je třeba teplotu zvýšit a pokud by zase pukaly, pečete příliš zostra, tudíž troubu zmírněte. Aby byly perníčky lesklé a hladké je třeba po jejich upečení potřít jejich povrch vajíčkem rozšlehaným s trochou citrónové šťávy a to hned, dokud jsou ještě teplé.

Perníčky podle tohoto receptu jsou poměrně brzo měkké a nemusíte je tudíž připravovat měsíc kupředu, ale jako každý solidní perník jsou trvanlivé. Co se jejich zdobení týká mám nejraději bílé zdobení z polevy která je jenom z cukru a vaječného bílku.

 

pudinkové

Toto pečivo patří mezi moje favority, protože žluťoučké rohlíčky slepené džemem s konci máčenými v hořké, tmavé čokoládě jsou prostě báječné.

Na pudinkové pečivo zadělejte z 250g hladké mouky, 120g tuženého tuku (tvrdého a bílého např. Omega), 60g tuku máslového (Hera), 120g cukru moučka, přidejte 1 celé vejce a jeden žloutek k tomu a samozřejmě 100g pudinkového prášku s vanilkovou příchutí.

U českých pudinků, které mají asi 40g prášku v sáčku, to znamená dva a půl pytlíčku. Z odleželého těsta se vám podaří dělat nejlépe strojkem úhledné a stejnoměrné hádě a z něho krájet pravidelné kousky a ty pak stáčet, zahýbat či ohýbat či nechat šikmo ukrojené rovné a skládat je na plech a péci. Vždy dva spojte dobrým džemem a část pak namočte v čokoládové polevě.

 

išelské dortíky

Tak nazývám cukroví, které dělá moje maminka tradičně, protože pečená kolečka z tmavého těsta polévá z poloviny čokoládou, slepuje k sobě krémem a také omazává krémem boky a ty pak obaluje v nastrou-haných ořechách. Cukrovíčko pak vypadá jako dortík krášlený kouskem vlašského ořechu.

Těsto na „išeláky“ má mnoho proměn ale vyzkoušený recept vychází z klasického lineckého. Tedy 210g mouky, 140g tuku (máslo a Hera napůl), 70g moučkového cukru, pak sem patří 2 žloutky, 60g strouhaných ořechů a jedna polévková lžíce kvalitního kakaového prášku.

 

vanilkové rohlíčky

Určitě patří mezi nejtradičnější cukroví.

Vyzkoušená receptura káže zadělávat těsto ze 240g hladké mouky, 160g másla nebo napůl másla a tuku (Hera), 100g jemně mletých lískových oříšků a 50g moučkového cukru. Vše má spojit jeden žloutek. Propracované a odpočaté těsto je nutné tvarovat na rohlíčky a tady bývá problém. Pokud totiž uděláte nestejnoměrně velké kousky, pak hrozí že se při pečení ty menší spálí stejně jako příliš špičaté konce samotných rohlíčků. Mohu proto doporučit tlačit oříškové těsto do formiček tvaru rohlíčků a máte všechny kousky stejné a stejně pečené. O tom, že je třeba málo sladké pečené rohlíčky ještě teplé balit v moučkovém cukru s vanilkou snad ani psát není třeba.

 

kávové cukroví

Za jedno z nejskvělejších vánočních cukroví mám mokka oválky. Jejich lehce kávová chuť je mimořádná.

Stačí smíchat a prohníst 450g hladké mouky, 150g moučkového cukru a 300g másla. Do toho všeho nezapomeňte dát 2 lžičky jemně mleté zrnkové kávy. Z odleželého těsta vykrajujte oválné tvary a pečené pak slepujte máslovým krémem a svrchu potahujte cukrovou polevou s přídavkem trošky rozpustné kávy.

 

kokosky

Jednou z nejoblíbenějších cukrovinek je pro mne kokoska. S jejich přípravou je sice hodně práce, ale stojí to určitě za to.

Na čtvrt kila, tedy 250g strouhaného kokosu si ušlehejte sníh z pěti bílků. Pro dobré šlehání dejte trochu citrónové šťávy. Do pevného sněhu pak přisypávejte a zašlehávejte postupně asi tak 150g pískového cukru (krupice). Když se cukr ve sněhu dobře rozpustí a hmota zahoustne, pak vše vložte do vodní lázně, šlehejte a přidejte postupně ještě dalších 200 gramů cukru.

Sníh přímo ztěžkne a získá zvláštní opálový lesk. To je znamení že je připraven na dávku mletého kokosu. Bílkovou hmotu pak nastříkejte cukrářským sáčkem s hladkou špičkou na pomaštěný plech nebo papír do stejnoměrných bobíků, tedy budoucích kokosek a v mírné troubě je sušte přibližně hodinu. Ale to za předpokladu, že jsou malé. Teplotu hlídejte mezi padesáti až devadesáti stupni. V různých jiných receptech najdete v kokoskách skořici a jiné koření, také mouku a podobně, ale podle mého to není ono.

 

Bezlepkové cukroví

Nakonec jsem si schoval něco trochu jiného, a to klasiku, která se dá připravit úplně bez lepku. Takže si každý může užít vánočního mlsání.

Na půl kila těsta mějte: 150g rýžové mouky, 100g cizrnové mouky, 120g másla, 70g moučkového cukru, 40g bramborového škrobu, jedno vejce a perníkové koření.

Máslo nechte změknout na pokojovou teplotu. Poté všechny suroviny důkladně propracujte nejlépe na vále pomocí plastové karty na drobivé těsto a na závěr ho rukama krátce propracujte do hladké hmoty. Těsto pak nechte v mikroténovém sáčku nebo v potravinářské fólii v lednici ztuhnout. Nejlépe do druhého dne. Zchlazené těsto pak krátce prohněťte a hned rozvalujte na  stejnoměrný plát, z něhož vykrajujte požadované tvary. Pečte je horkým vzduchem v troubě při teplotě 160 – 170 stupňů do růžova. Vychladlé kousky pak slepujte marmeládou či krémy
a zdobte stejně jako běžné čajové pečivo. Počítejte s tím, že pečivo má lepší chuť když několik dnů po přikrášlení odleží.

 

Toto je pouze výběr z rodinné kuchařky plné osvědčených receptů. Mnohé další zajímavé recepty například na pečivo pohankové, mrkvové či fazolové si stáhněte nebo vytiskněte v podobě malé brožurky, kterou najdete zde