Jestli se chystáte péct vánočku, koukněte na můj návod jak jí uplést ze šesti pramenů. Recept následuje níže.

 

Nejprve zahřeji 100 ml mléka a poté do něj vmíchám 20 g cukru a trochu mouky, 10 g soli a 50 g droždí a vše nechám přikryté vzejít.

130 g másla si šetrně rozpustím v rendlíku.
V míse si vymíchám 100 g cukru s pěti žloutky, dvěma vanilkovými cukry a kůrou z jednoho většího citrónu do pěny. Následně přidám rozpuštěné máslo.

Připravím si 350 g hladké mouky a k tomu ještě 250 g hrubé. Do dvou třetin prosáté mouky vmíchám kvásek a připravenou směs másla cukru a žloutků. Dál míchám do řidšího těsta. Postupně dosypávám mouku, až vznikne hladké a vláčné těsto. Míchám tak dlouho, než se těsto přestane lepit na stěny zadělávací nádoby. Poté vmíchám 100 g rozinek a semleté mandle (asi 50g) a nechám vykynout přikryté utěrkou.

Vykynuté těsto pak opět důkladně prohnětu a rozdělím si jej na několik stejných částí. Z nich vyválím dlouhé prameny, ty splétám nejčastěji ze šesti pramenů, jak je vidět ve videu.

Vánočku poté vkládám na pečicí plech, potírám rozšlehaným vejcem, sypu rozsekanými mandlemi a nechám opět vykynout. Vykynutou vánočku peču při 170 – 180 stupních asi 40-45 minut.

Pro kontrolu, že je pečeno poslouží šikmo zapíchnutá špejle. Pokud je po vytáhnutí suchá a nelepí, je vánočka hotová. Někdy je dobré přikrýt vánočku shora papírem, aby se nespálila, záleží jakou troubu či pec na pečení používáte.