Naklíčené luštěniny a výhonky semínek lze koupit už docela běžně i v obchodech ale není nad to zařídit si minizahrádku doma. K vyprodukování půl kilogramu jemné zeleniny jejíž parametry jsou podstatně lepší než nabízejí zázračné potravinové doplňky potřebujete jen hrstku zrnek nebo semínek, trochu tepla, vody, světla a vaší lásky nebo alespoň pozornosti.

luštěniny

Čočka – namáčet 8 – 12 hodin a 1 – 2 dny nechte klíčit na sítu, nebo ve sklenici, průběžně proplachovat 3x denně – přibude až 6x. Snadno můžete nechat klíčky povyrůst po dobu dalších pěti dnů na delší výhonky s prvními lístky.

Fazolky mungo – nebo také zelená sója – přibližně 10 hodin namáčení a poté 2 – 3 dny klíčení s pravidelným vlhčením či proplachováním 3x denně. Klíčí velmi dobře na sítu, na misce, ve sklenici ale i ve vyšší vrstvě v PET lahvi s odříznutým vrcholem a proděravělým dnem aby stékající voda vytékala ven. Největšího efektu dosáhnete po 4 – 5 dnech, kdy výhonky dosáhnou délky 3 – 5 centimetrů a jejich kořínek není rozvětvený. V tomto případě máte ze 100 g suchých fazolek 700 – 800 g nejčerstvější zeleniny.

Hrách – namáčet 12 – 16 hodin a pak nechat klíčit 1 – 3 dny. Lépe klíčí zpravidla hrách zelený. Potřebuje pravidelně zavlhčovat či proplachovat a stálou teplotu kolem dvaceti stupňů.

Pro vypěstování slaďoučkých výhonků je třeba klíčit v jedné vrstvě na buničině nebo savé tkanině v pološeru nebo temnu. Pravidelně proplachovat a vlhčit. Za 10 – 14 dnů můžete sklízet.

Cizrna – při namáčení cca 15 hodin dvakrát či třikrát vyměňte vodu a cizrnu propláchněte. Klíčení 2 – 3 dny a pozor teplota do osmnácti stupňů. Delším klíčením mohou výhonky zhořknout.

obiloviny

Pro klíčení pšenice, žita, ječmene a nahého ovsa platí v podstatě stejná pravidla. Namočení na 10 – 14 hodin a následné klíčení s pravidelným proplachováním nebo alespoň rosením trvá 2 – 3 dny. Teplota kolem 20 stupňů

Ječmen – klíčením ječmene získáte slad – už podle názvu je sladký a je často označován jako rostlinný med. Běžně se z něho vaří sirupy využívané jako přirozené sladidlo.

Žito – v jeho případě dbejte na teplotu do 18 stupňů během klíčení

Pšenice – ať už běžná ozimá nebo stále populárnější špalda je velmi dobrá jako doplněk salátů, obilných kaší i dušených pokrmů. Vhodná k zapékaní do pečiva.

Oves – pro klíčení je vhodný bezpluchý (nahý) oves nemající tvrdé, k obilce přirostlé pluchy. Postup stejný jako v případě pšenice, žita a ječmene.

Proso – pro klíčení je nutné používat neloupané proso. Jáhly jsou už oloupané proso a klíčit proto nebudou. Namáčení 8- 10 hodin klíčení 1 – 3 dny

ostatní zrniny a semínka

Pohanka – pro naklíčená semena použijte loupanou pohanku kroupu. Namáčení na 20 minut a druhý den zpravidla vyklíčí. Musíte ale mít šetrně vyloupaná semínka. Pro pěstění výhonků se používají tmavá neloupaná semena. Máčejte je 15 hodin a pak je dejte na buničitou podložku a po tři dny je držte ve vysoké vlhkosti – nelépe zakryté mikroténovou fólií. Za deset až čtrnáct dnů seřezávejte výhonky.

Vojtěška – prodávaná jako alfa-alfa. S jejím klíčením je to komplikované a nejlepší je, podle mého názoru keramický neglazovaný talíř či miska (pod květináč). Namáčení 4 – 6 hodin a pak maličká semínka rozprostřete na keramický talíř a pravidelně určitě 4x za den zaroste rozprašovačem. Semínka nesmí uschnout a nesmí plavat ve vodě. Klíčí už druhý den, ale v tomto případě je lepší počkat si 3 – 5 dnů na výhonky tedy až se porost zazelená.

Řeřicha – se předem nemáčí jen se průběžně rosí alespoň dvakrát denně. Nejlepší způsob je na keramickém, neglazovaném talíři pod průsvitným poklopem. Naklíčená je již druhý den ale zpravidla se čeká 5 – 7 dnů na výhonky. Propláchnuté je konzumujte i s cennými kořínky.

Ředkvička – se pěstuje pro výhonky. Předmáčení cca 10 hodin a poté klíčení na keramických miskách, na klíčidlech nebo tkanině. Teplota do 18 stupňů. Klíčí již druhý den 5 – 7 den se sklízí. Lze ji konzumovat včetně kořínků.

Amarant – hodnotná semínka amarantu nechte jen naklíčit protože výhonky starší dvou dnů bývají hořké. Předem amarant nemáčejte, jen pravidelně roste na keramické misce.

Sezam – předmáčejte ho 8 – 10 hodin poté nechte den klíčit ve sklenici či na klíčidle. Několikrát propláchněte a za jeden či půl druhého dne je naklíčený. Měl by mít jemnou, příjemnou oříškovou chuť. Mám zkušenost, že starší výhonky mají nedobrou chuť.

samozřejmě, že je možné nakličovat i různá jiná semínka jako třeba kukuřice, hořčice, len, červená řepa, loupaná tykev a podobně ale vždy to musí být obilky či semínka vhodná ke konzumaci, NENAKLIČUJTE ta, která se prodávají k výsevu do zahrádek a skleníků.

fazolky mungo po pěti dnech od namočení